hatartalanul_logo
megvalosult
Határtalanul-Szőlőskert (1)
Határtalanul-Szőlőskert (2)

A Határtalanul program két nyertes pályázatának keretében a Nyíregyházi Arany János Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium Szőlőskerti Angol Kéttannyelvű Tagintézmény diákjai és pedagógusai 4 meseszép napot tölthettek el 2022. július 04 és 07 között Erdélyben.
A Gáll Travel által szervezett utazásunk során 45 tanulónk és a 4 kísérő pedagógus varázslatosvárosokat, tájakat, természeti csodákat ismerhetett meg. Nagykároly, Kolozsvár, Marosvásárhely, Szováta, Korond, Csucsa és Nagyvárad utcái és látnivalói a magyar történelem és irodalom hangulatát idézték fel bennünk. Leróttuk tiszteletünket törénelmünk és irodalmunk nagyjai előtt, elhelyeztük koszorúinkat Tamási Áron farkaslakai síremlékén és a kolozsvári Mátyás király szobron is.
Emlékezetes túrákat is tettünk a Gyilkos-tó és Medve-tó környékén, előkészítő óráink és tanulóink előadásai minden helyszínen a látnivalók kialakulását és a hozzájuk fűződő legendákat is megidézték. Megmásztuk a Tordai-hasadékot és lélegzetelállító sziklák között sétáltunk a Békás-szorosban, de a parajdi sóbánya monumentális termei is örök emlékként maradnak meg bennünk.
Korondi és sinfalvai szálláshelyeinken szívélyesen vártak minket és esténként felelevenítettük a naponta megtett út szépségeit és emlékeit. Az utolsó napon a szemet gyönyörködtető Király-hágó után kicsit fáradtan, de rengeteg emlékkel és persze vásárfiával felszerelkezve érkeztünk haza csodálatos utazásunkról.

A Határtalanul! program keretében megvalósuló osztálykirándulásra 2022. július 4-én reggel indultunk el a Nyíregyházi Arany János Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium Szőlőskerti Angol Kéttannyelvű Tagintézménye elől. Az utazásra a Gáll Travel szervezésében került sor, idegenvezetőnk Juhász Béla volt.
Első állomásunk a nagykárolyi kastély volt. A tervezett programok közül a testvériskolai látogatást sajnos nem tudtuk megvalósítani, mert nyári szünetben utaztunk. Nagykárolyból a Zilahi Elméleti Líceum Wesselényi Kollégiumához mentünk. A líceum előtt az Ady-mellszobornál egy tanulónk Ady-verssel köszöntötte Zilahot. Ezután megtekintettük Wesselényi Miklós szobrát a főtéren, mely földosztás közben ábrázolja a nagy reformkori politikust. Ezt követően Kolozsvárra indultunk. Elsétáltunk Mátyás király szülőházához, majd a főtéren megtekintettük Mátyás király híres lovasszobrát, megnéztük a Szent Mihály templomot, és sétáltunk a főtéren. Innen aznapi szállásunkra, Sinfalvára érkeztünk.
Másnap reggeli után a Tordai-hasadék felé vettük utunkat. A hasadékban nagy sétát tettünk, valamennyien élveztük a táj szépségét. Ezután Marosvásárhely következett (Kultúrpalota). Hosszabb buszozást követően Szovátán megtekintettük a Medve-tavat, majd innen Korondra mentünk, ahol sétáltunk, vásárolgattunk a kirakodóvásárban, beszélgettünk a helyiekkel, majd elfoglaltuk a szállásunkat.
A harmadik nap első látnivalója a sóbánya volt Parajdon. Nagyon tetszett mindenkinek, hogy busszal juthattunk le a bányába, ahol a gyerekek felfedezőútra indultak, és amely hatalmas méreteivel mindenkiben mély nyomot hagyott. Ezután a Gyilkos-tó következett, ahol mesés látvány tárult a szemünk elé. Innen a Békás-szorosba mentünk, itt lélegzetelállító sziklák között sétálhattunk végig. Utolsó állomásunk Farkaslaka volt. Itt megtekintettük és megkoszorúztuk Tamási Áron síremlékét, de a szakadó eső miatt sajnos kevés időt töltöttünk itt. Végül visszamentünk Korondra, a szállásunkra.
Utolsó nap, július 7-én kissé borongós időben indultunk útnak. Első állomásunk Csucsán volt, ahol az Ady-emlékházat tekintettük meg. Ezután a Király-hágó következett, ahol ismét szemet gyönyörködtető látvány tárult elénk. Kirándulásunk legutolsó állomása, Nagyvárad következett. Itt is sétáltunk a belvárosban, és Ady Endre munkásságáról beszéltünk sokat. Innen már hazafelé vettük az irányt.

A program megvalósulása tökéletes alkalmat jelentett arra, hogy a gyerekek megismerjék a korábban Magyarországhoz tartozó területeket, a magyar kultúra sokszínűségét. Erdély természeti kincsei, látnivalói minden tanulóban mély nyomot hagytak. Emlékeiket rengeteg fényképpel örökítették meg.
A szállások (Ábrahám Tibor Panzió, Bernadett Panzió) jól felszereltek, nagyon kényelmesek, az ellátás megfelelő, a házigazdák (Ábrahám Tibor, Simon Károly), az idegenvezető (Juhász Béla), illetve a buszsofőr (Turbucz István) egyaránt jól felkészültek, segítőkészek és hozzáértőek voltak. Köszönet a Gáll Travelnek a szervezésért!